Domů » Jak vybrat vhodný jistič? Kde koupit elektroinstalační materiál?

Jak vybrat vhodný jistič? Kde koupit elektroinstalační materiál?

by svet zeny

Jistič chrání proti zkratu a nadproudu. Ve své podstatě se jedná o jednoduché elektrické zařízení, které je velice důležité pro bezpečnost. Častou otázkou je, jaký má být jmenovitý proud jističe, aby dokázal chránit zařízení při abnormálním stavu. Stejně tak je nezbytné zvážit i několik dalších parametrů, na které se zaměříme v následujících řádcích.

více v článku...

Typická proudová hodnota jističe

První věc, kterou je potřeba zvážit při výběru jističe, je typický vypínací proud, přičemž slovo typický odkazuje na jmenovité podmínky (okolní teplota okolo 20 až 25 stupňů Celsia, obvyklá úroveň napětí v obvodu a podobně). Okolní teplota se v místě instalace jističe může lišit. Příliš vysoké teploty, nebo naopak nízké, ovlivní elektrické vlastnosti jističe.

Síťové napětí také není ideální, protože u třífázového vedení může dosahovat +10 % až -10 %. Běžní uživatelé těmto vysvětlivkám moc nerozumí, a proto je dobré držet se klasických podmínek a jen si přidat určitou rezervu.

elektroinstalační materiál byste se měli zajímat, protože na něm závisí spousta dalších prvků.

Jmenovité napětí

Jistič je zařízení pro ochranu před abnormalitami souvisejícími s proudem. Proč se tedy při výběru jističe zajímat o jmenovité napětí? Podobně jako proudové chrániče, tak i jističe mají parametry, jež jsou při výběru důležité.

U jističů souvisí jmenovité napětí s bezpečností, neboť zaručuje, že jistič může bezpečně vypnout při jakémkoliv poruchovém stavu. Taktéž musí být minimálně stejné nebo vyšší než napětí otevřeného obvodu. Pokud je jmenovité napětí nízké, může při rozepnutí kontaktů (zejména při zkratu) dojít k obloukovému výboji či výbuchu.

V případě, že si chcete zakoupit rozvaděče a rozvodnice, jističe, nebo sháníte CYKY kabely, stačí se podívat do e-shopu KVelektro.cz. 

You may also like