Domů » 5 výhod cloudu, které vám usnadní podnikání

5 výhod cloudu, které vám usnadní podnikání

by info@press-media.cz

Ukládá firemní data, zefektivňuje práci a snižuje náklady. Není divu, že je cloud computing trendem poslední doby. Svým uživatelům přináší řadu výhod. Představíme vám, jak cloud computing funguje, jaké jsou jeho silné stránky a pro které firmy je řešení v podobě cloudu vhodné.

více v článku...

Cloudové řešení umožňuje vzdálený přístup k důležitým datům

Dynamické podnikatelské prostředí vyžaduje rychlý přístup ke všem důležitým informacím. Ty by navíc měly být dostupné ze všech zařízení – ze stolního počítače, laptopu, tabletu i mobilního telefonu. A právě cloud umožňuje uživatelům přístup k datům i programům, které jsou uložené na vzdáleném serveru – a to kdekoliv, kde je dostupné připojení k internetu.

Poskytovatel cloudového řešení je zodpovědný za provoz datových center, která poskytují úložnou kapacitu, výpočetní výkon i důležité zabezpečení.

Cloud zjednoduší řadu podnikatelských činností

Pod cloud computingem se skrývá celá řada služeb. Které to například jsou?

 • Úložiště – vaše soubory jsou uložené v zabezpečených datacentrech a kdykoliv a odkudkoliv přístupné, tj. z kanceláře, z domova i na cestách.
 • Zálohování – s bezpečným řešením v podobě cloudu se nemusíte obávat ztráty dat či kybernetického útoku mířeného na zařízení ve vaší firmě.
 • Software as a Service (SaaS) – uživatelé se mohou připojit ke cloudovým aplikacím a používat je přes internet. Software pracuje v infrastruktuře poskytovatele služeb, stejně jako související uživatelská data. Typickými představiteli jsou e-mailoví klienti, Office 365, Google Apps nebo účetní aplikace. Zaměstnanci vaší firmy navíc mohou v programech na cloudu klidně pracovat současně.

Cloud serverem k efektivitě: od přístupu až po úspory

Řešení v podobě cloud computingu přináší firmám výhody zvýšením pracovní efektivity i zlepšením vzájemné spolupráce. To ale není zdaleka vše:

 • Bezpečí – nemusíte se obávat selhání hardwaru. Veškerá data jsou bezpečně zálohovaná v cloudu.
 • Nezávislost – díky cloud computingu nemusíte řešit softwarové aktualizace. Místo vás se o ně postará poskytovatel cloudu.
 • Dostupnost – data nejsou uložená v konkrétním počítači, ale na serveru s garantovaným přístupem. Snadno s nimi můžete pracovat z kteréhokoliv místa, které je připojené k internetu.
 • Konzistence – při práci se soubory napříč zaměstnanci často dochází k různým verzím téhož souboru. S cloudem se už nemusíte obávat zmatení či chyb. Díky automatické synchronizaci se veškerá data automaticky aktualizují a vaši zaměstnanci tak mají přístup pouze k nejaktuálnějším verzím souborů.
 • Úspora – vlastní („on premise“) serverové řešení vyžaduje nemalé investiční náklady i pravidelné výdaje spojené s údržbu. Někdy se dokonce můžete setkat i s výpadky interní síťové infrastruktury. S cloudem vám naštěstí tyto starosti odpadají. Měsíční tarif za provoz cloudu je oproti tomu neměnný, a tak s fixními náklady můžete v rámci cashflow počítat i v dlouhodobém měřítku.

Podnikový cloud přináší výhody malým i velkým firmám

Přemýšlíte, zda se vám využití cloudového úložiště v podnikání vyplatí? Využívání cloudu je přínosem pro malé i velké firmy:

 • Drobným živnostníkům cloud computing ušetří značnou část vstupních nákladů. Nemusí totiž investovat do vybudování interní IT infrastruktury, ke které jsou potřeba odborníci i vybavení. Postačí vám běžný notebook a připojení k internetu. Přečtěte si o výhodách, které přináší převedení malé firmy do cloudu.
 • Zavedené firmy – jak malé, tak ty velké – ocení flexibilitu cloudového úložiště, které se dokáže perfektně přizpůsobit veškerým potřebám. Firmy navíc ušetří za případné upgrady hardwaru a v případě SaaS i za aktualizace softwaru.

Cloudová řešení mají několik podob na míru potřebám

Možná se ptáte, jak je to se zabezpečením dat, která jsou na cloudu uložena. Běžně se můžete setkat se třemi způsoby, kterými cloudy ukládají svá data – veřejný, soukromý a hybridní cloud:

 • Veřejný cloud je zcela v režii jeho externího poskytovatele. Ten se stará o zabezpečení i údržbu vašeho cloudového prostoru, které je součástí sdílené infrastruktury. Svěřit svůj cloud zcela do rukou poskytovatele znamená zejména nižší náklady na jeho provoz.
 • Soukromý cloud ve firmě spravuje interní IT tým za využití firemního hardwaru i softwaru. Jedná se sice o nákladnější variantu, ale přináší výhodu v podobě větší kontroly nad svým cloudem.
 • Hybridní cloud je kombinací veřejného i soukromého cloudu. Část cloudu spravuje interní IT tým a část externí poskytovatel. Výhodou hybridního cloudu je možnost spravovat citlivá data po vlastní ose, ale zbytek s klidným srdcem ukládat u třetí strany.

Uvažujete o využití cloudu? Už víte, že se vyplatí malé i velké firmě. Najděte si pro cloudové řešení spolehlivého partnera, tedy poskytovatele, který se dokáže přizpůsobit vašim specifickým požadavkům.

You may also like