I takové stěrače, zdánlivě banální věc a důležité vybavení auta, je propracovaným kusem techniky, který prošel vylepšením a vývojem. Představa, že je na autě nemáte nebo jsou špatně funkční, a to nejen v dešti, je poměrně špatná. Proto je důležité se i o tuto část auta zajímat a věnovat se jí. Jaké stěrače na auto vybrat a jaké jsou druhy?
Začneme tradicí

A tou tradicí jsou jistě ramínkové stěrače, které mají klasickou konstrukci, v níž je v několika bodech uchycena stěrka neboli stírací gumičky. Tyto stěrače byly dříve tradicí každého vozidla. Ovšem poměrně často podléhají korozi, což je jejich nepřítel v pořadí. A většinou je to v místech, které následně omezí jejich správnou funkci.
Například vznikne kolem pohyblivých čepů, které poté zapříčiní špatný pohyb stěračů po skle, ale i špatné přitlačení ramínka. Což se jistě projeví na špatně setřeném okně. Další jejich ne příliš dobrou vlastností je, že při jízdě vysokou rychlostí mají ramínka tendenci se zvedat od skla. Na druhou stranu, jejich obrovskou výhodou je pořizovací cena a jednoduchá výměna gumiček, což může mnoho lidí vnímat jako velké pozitivum.
Více moderní volba
Bezramínkové stěrače jsou moderní volbou s číslem jedna. Jak už tedy sám název napovídá, jedná se o stěrače bez ramínek. Jsou tvořeny plastovou lištou, ke kterým se přidělává stírací gumička. Ta lze s mírnou silou a šikovností oddělit, ale ve většině případů se mění celý stěrač.

Bezramínkové nebo také flat stěrače netrpí korozí jako ty s ramínky. Jsou také lépe přitlačené k autosklu a při rychlejší jízdě se nemají tendenci nadzvedávat. Jejich nevýhodou je poměrně vyšší pořizovací cena.
A jaké tedy vybrat
Ať už se rozhodnete pro ramínka či flat, jedno zůstává neměnné, a to je kvalita. U těchto věcí se nedoporučuje šetřit. Takže nejlepší volbou je zvolení stěračů určených přímo pro váš typ vozu.