Domů » Co je investiční horizont aneb plánování investic

Co je investiční horizont aneb plánování investic

by info@press-media.cz

Spousta lidí chce investovat, aby měli lepší finanční život a splnili si svoje sny a cíle. Pokud ale opravdu chcete vydělávat investováním, měli byste si udělat investiční plán a určit svůj investiční horizont.

více v článku...

Investiční horizont

Ať už plánujete třeba investici na 5 let či dlouhodobý růst financí, měli byste si určit investiční horizont. Investiční horizont je doba, na kterou je investice plánovaná. Investiční horizont může být třeba vaším časovým rámcem pro dosažení finančního cíle, jako je koupě auta. Zpravidla platí, že s delším investičním horizontem se snižují rizika. Taky závisí na vašem cíli, jestli bude vaše investice na 5 let, nebo se bude pohybovat už od několika měsíců, nebo až po desetiletí.

Investiční horizont pro konkrétní cíle

Abyste dosáhli svých finančních cílů a maximalizovali své výnosy, měli byste na prvním místě správně stanovit svůj investiční horizont. Rozdělme si ho do tří kategorií.

  • krátkodobá investice: méně než tři roky;
  • střednědobá investice: tři až deset let;
  • dlouhodobá investice: více než deset let.

Například: Je vám 18 let a ve dvaceti si chcete koupit nové auto. Váš investiční horizont je tedy 2 roky, investice je krátkodobá.

Za ty 2 roky vám investice musí vynést dostatek financí na nové auto.

Dále byste si chtěli ve 27 letech koupit dům, tedy potřebujete investovat střednědobě.

A máte v plánu ukončit kariéru ve věku 60 let, úspory na důchod budou investice na desetiletí.

Během vašeho života se ale některé cíle mohou změnit a mohou se i přidat, což bude znamenat, že budete muset aktualizovat svůj investiční plán a změnit investiční horizont.

Proto byste měli být vždy připraveni přizpůsobit svůj investiční horizont měnícím se potřebám a prioritám.

Investiční horizont pro odchod do důchodu

Pokud si chcete sami určit investiční horizont odchodu do důchodu, musíte si položit dvě zásadní otázky. Těmi jsou „Kolik mi je teď?” a „V kolika letech chci do důchodu?”

Své investice přizpůsobíte tomu, kolik let vám do důchodu zbývá. Například, pokud budete pracovně aktivní ještě 20 let, investujete 75 % svých peněz do akcií a 25 % do dluhopisů. Jestliže vám do důchodu zbývají už jenom dva roky, vytvoříte portfolio s menší volatilitou a nakoupíte například 50 % akcií a 50 % dluhopisů.

Jak vytvořit správný investiční plán?

Před investováním by si měl každý vytvořit svůj investiční plán. Nechceme přeci, aby šly naše finance a investice do kytek. Váš investiční plán by měl vycházet z těchto bodů:

  • Zjistěte, kdy a kolik ušetříte;
  • určete si své finanční cíle;
  • analyzujte svou schopnost riskovat;
  • vytvořte si spořící portfolio;
  • přečtěte si o všech investičních možnostech;
  • vypočítejte si svoji alokaci aktiv;
  • zjistěte si, jak správně sestavit své portfolio.

Jak už bylo zmíněno, plánování investic nám pomůže při dělání správných kroků v investování. Pokud ovšem nemáte čas na samotné plánování, můžete kontaktovat finanční poradce, kteří s vámi budou konzultovat doporučený investiční horizont a budou ochotni vám se vším pomoct.

Zpravidla platí, že čím delší bude váš investiční horizont pro penzijní spoření, tím méně

You may also like