Domů » Co je koronavirus (onemocnění COVID-19)?

Co je koronavirus (onemocnění COVID-19)?

by info@press-media.cz

Koronaviry jsou velmi častými příčinami nachlazení, rýmy a jiných infekcí dýchacích cest. Kromě aktuálního koronavirus SARS-CoV-2 jsme byli v minulosti svědky dalších onemocnění MERS či SARS. Dobrou zprávou je, že úmrtnost na nový koronavirus je výrazně nižší než u epidemií SARS a MERS.
Nový koronavirus SARS-CoV-2, se začal šířit již koncem roku 2019 v čínském velkoměstě Wu-chan. Z tohoto epicentra v Číně se nákaza postupně rozšířila již do celého světa.

více v článku...

Co je COVID-19?

COVID-19 je zkratkou anglického názvu „Coronavirus disease 2019“, tedy koronavírusové onemocnění 2019. Tento název dala onemocnění Světová zdravotnická organizace.

Kolik lidí s infikováno COVID-19?

Čísla se mění v čase velmi rychle.

Nemoc se rozšířila tak rychle a do tak mnoho zemí, že Světová zdravotnická organizace ji označila za pandemii (výraz, který se používá při chorobách, které postihnou velkou část populace, celý region, zemi nebo kontinent).

Proti šíření COVID-19 pomáhají stejná opatření jako proti šíření chřipky.

Jsou to zejména:

časté mytí rukou,
nedotýkanie se obličeje,
kašlání a kýchání do hygienické kapesníku nebo ohybu lokte,
vyhýbání se nemocným lidem
vyhýbání se lidem pokud jste nemocný.
Pokud onemocníte na chřipku, váš doktor vám může předepsat protivirové léky, které dokáží zmírnit průběh onemocnění a také ho zkrátit. V současnosti však neexistují protivirové léky k léčení COVID-19.

Jak se koronavirus šíří?

Předpokládá se, že COVID-19 se šíří zejména z člověka na člověka. Děje se tak zejména tehdy, když jsou lidé v blízkém kontaktu.

Kapičky, které se tvoří, když infikovaný člověk zakašle nebo si kýchne, mohou dopadnout na ústa či nos lidi kolem nebo mohou být vdechnuty do plic.

Koronavirus se také šířit kontaktem s infikovanými povrchy nebo objekty. Člověk se může nakazit dotykem povrchu nebo objektu, který má na sobě virus a potom se dotkne vlastních úst, nosu nebo očí.

Jako smrtelná je nemoc COVID-19?

Odpověď na tuto otázku záleží na tom, zda se díváme na úmrtnost (riziko smrti mezi nakaženými) nebo na celkové číslo úmrtí.

Chřipka v této sezóně způsobila více úmrtí než COVID-19. I proto je často slyšet, že sezónní chřipka je mnohem větší nebezpečí.

Při pohledu na úmrtnost je riziko smrti způsobené COVID-19 (přibližně 3% až 4%) nižší než tomu bylo u SARS (přibližně 11%) nebo MERS (okolo 35%).

Toto číslo je však vyšší než u sezónní chřipce (v průměru kolem 0,1%).

Poslední odhady předpokládají, že úmrtnost nového koronavirus je okolo 1%.

Kdo je nejohroženější skupinou obyvatelstva nového koronavirus?
Jsou to starší lidé a lidé s chronickou bronchitidou, chronickou obstrukční plicní nemocí, kardiovaskulárními onemocněními nebo cukrovkou. Ti jsou náchylnější k těžšímu průběhu nemoci.

Jsou děti imunní před virem způsobujícím COVID-19?

Děti, včetně novorozenců, mohou onemocnět COVID-19. U dětí je však velmi pravděpodobné, že nemoc překonají jen s mírnými symptomy, jako je horečka, rýma a kašel.

Některé děti měly i vážnější komplikace, ale tyto případy byly výjimečné. Ve větším ohrožení jsou děti s jinými zdravotními problémy.

Zastaví teplé počasí šíření COVID-19?
Některé viry jako například nachlazení či chřipka se více šíří tehdy, pokud je počasí chladnější.

Stále však existuje možnost onemocnět i během teplých měsíců. V této chvíli nevíme, zda šíření COVID-19 ustane když se počasí oteplí.

Jak dlouho přežije nový koronavirus na površích?

Zatím nejsou dostupné zcela přesné údaje o tom, jak dlouho může virus přežít na površích jako plast, porcelán, kámen, železo nebo měď.

Zatím odborníci doporučují časté mytí povrchů a věcí, které používáme každý den.

Zahrnuje to kuchyňské linky, stoly, kliky, kohoutky, toalety, telefony, klávesnice, tablety a noční stolky.

Pokud je povrch znečištěn, nejprve jej očistěte vodou a mycím prostředkem, pak ho vydezinfikujte.

You may also like