Nejspíše díky celosvětově známé korona krizi si český trh více uvědomuje dopad svého chování. A tak v posledních měsících enormně vzrostl zájem o domácí kompostování. Třídit odpad na papír, sklo a plasty, popř. plechovky a bioodpad je dnes již celkem běžné. Ale proč si doma neodložit menší kus biodpadu, ze kterého ještě můžete mít užitek.
Přeměněním zbytků z odpadu získáte skvělé hnojivo pro rostliny, nejen doma, ale na balkoně nebo zahrádce. Tato užitečná nádoba by mohla být i užitečným pomocníkem a skvělou ukázkou ve školce apod. zařízeních, kde chcete děti vychovávat v souladu s přírodou, hned v raném dětství. Víte ale, jak správně kompostovat? Co dávat a nedávat do nádob? Rádi vám poradíme, nechte se inspirovat.
více v článku...
Bokashi kompostér
Jedná se o speciální druh kompostování, kde není potřeba žížal, v porovnání s kompostérem, jako je vermikompostér UrbAlive. Průběh rozkladu funguje na principu anaerobní fermentace. Tedy kvašení bez přístupu vzduchu. Bakterie a kvasinky, které při procesu rozkládají odpad, dají vzniknout hnojivu, pro vaše rostliny, za mnohem kratší dobu v porovnání s vermikompostováním. Ale abyste mohli tyto kvasinky a bakterie získat, je potřeba mít speciální sypkou směs a průběžně prosypávat odpad v nádobě. Po zhruba 2-4 týdnech získáte Bokashi hmotu a čaj, kterou upotřebíte při hnojení. Bokashi kompostér je jednoznačně skvělý pomocník, který vám dá po pár týdnech užitečnou hmotu na hnojení.
Kam umístit kompostér a co do něj dávat
Nádobu na kompostování můžete v podstatě umístit kamkoli, kde je stálá teplota. Třeba k nádobám na tříděný odpad, do větrané chodby nebo můžete postavit i venku. Jen si dejte pozor na teplotní šoky, a na zimu, kdy klesá teplota pod 5°C. Nízké teploty mohou zapříčinit zastavení kvašení.
Co dávat do nádoby:
- Ovoce, zelenina, slupky od banánů, citrusy, dýně, ananas
- Chléb a pečivo na malé kousky
- Čajové sáčky a sedlina z kávy
- Zbytky z vařených jídel
- Ryby, vajíčka, jogurty
- Vařené i syrové maso
- Kapesníky, ubrousky, pokojové rostliny
Co rozhodně nepatří do nádoby:
- Ocet, džus, mléko, olej, voda
- Kosti, popel, zvířecí exkrementy
- Papír
Na trhu je široká nabídka kompostérů, ale ty nejlepší a nejžádanější jsou:
- Vermikompostér
- Bokashi kompostér
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ kompostéru, už jen ta myšlenka, začít s kompostováním je skvělá! Nepromarněte čas a objednejte si již dnes svůj domácí kompostér. Pokud si nevíte rady, chcete se poradit, určitě se obraťte na odborníka, který vám rád poradí!