Domů » Jak zvládnout dětský vztek při oblékání?

Jak zvládnout dětský vztek při oblékání?

by svet zeny

Mnozí rodiče znají dětský vzdor, vztek a silné emoce při oblékání. Často se objeví nečekaně a jen někdy, některé děti ale oblékání nesnáší a pro ně i rodiče je tato činnost tak trochu noční můrou. Nicméně vše se dá zvládnout.

Buďte empatičtí

Snažte se jako při každé jiné pro dítě emočně vypjaté situaci udržet co nejvíce klidu a rozvahy. Zkuste projevit empatii, obejměte dítě, vysvětlete mu, že chápete, že se zlobí. Neustále vysvětlujte, proč je nutné se převléci či obléct něco jinak. Zkuste ale dítěti neustupovat a trvejte důrazně, ale bez křiku na svém požadavku. Pamatujte, že vyhrožování, tresty, manipulace a odměny nejsou ideální cestou, jak v komunikaci s dítětem čehokoliv dosáhnout.

Vybírejte oblečení spolu

Proč nevybírat oblečení pro děti přímo s nimi? Pokud si dítě danou věc samo vybralo, existuje velká šance, že ho bude mít rád a bude se do něj oblékat s mnohem větším nadšením a bez vztekání. Když cítíte, že nějaký konkrétní kousek v dítěti vyvolává zcela zásadní nelibost, zkuste s odstupem času zavést na toto téma hovor a dovědět se od dítěte, co přesně mu vadí. Často zjistíte, že jen malá změna udělá velký kus práce k vzájemné pohodě.

Nekřičte a vyvarujte se násilí

Křik ještě nikdy nic nevyřešil a věřím, že žádný rodič nechce, aby se dítě obléklo do dětského oblečení jen a jen proto, že se ho bojí. Jakákoliv jiná cesta je lepší než zvýšený hlas a křik. Nicméně pokud extrémní situace vyžaduje násilné oblečení, jinak to nepůjde. Pokud je venku mínus pět stupňů, vaše dítě jde už dvacet minut bez rukavic a fialoví mu ruce, je na místě mu rukavice natáhnout na dlaně i přes odpor. Pravdou ale je, že valná většina dětí v podobných výrazně nekomfortních situacích dokáže situaci vyhodnotit a samo si například pro rukavice dojde. Vždy tedy nejprve zkuste vyčkat a až když je situace neúnosná.