Domů » S pořízením vlastního bydlení příliš dlouho neváhejte

S pořízením vlastního bydlení příliš dlouho neváhejte

by info@press-media.cz

Koupit, nebo raději ještě nějakou dobu počkat? Dilema, které řeší každý, kdo bedlivě sleduje situaci na pražském realitním trhu. Ceny nemovitostí jdou strmě vzhůru a úrokové sazby hypoték se již dávno nedrží na samotném dnu, jako tomu bylo v minulých letech. Zatímco někteří hovoří o realitní bublině, která brzy splaskne, jiní mají obavy z toho, že takový stav přetrvá po několik dalších let. Měli byste čekat, nebo investovat do vlastního bydlení dříve než bude opravdu pozdě?

Ačkoliv se v některých médiích objevily zprávy ohledně nedostupnosti a nevýhodnosti hypotečních úvěrů, vlastní bydlení je stále výhodnější než bydlení nájemní. Alespoň podle tvrzení odborníků a statistik, ze kterých lze jasně vyčíst, že jsou náklady na vlastní byt či dům výrazně nižší než nájemné, a to i navzdory méně výhodným úvěrům.

Experti z Institutu strategického investování VŠE tvrdí, že v případě, kdy měsíční splátka není výrazně vyšší než nájemné bytu v dané lokalitě, je vlastní bydlení ekonomičtější volbou. Potvrzují to také indexy vydané stavebními spořitelnami. I z nich je zjevné, že se nové byty v Praze vyplatí více než nájem.

Kromě hlavního města se investice do bytu či domu vyplatí také ve Zlínském kraji a na Vysočině. V těchto oblastech je nájemné srovnatelné s výší splátky hypotéky. V indexech sice není zahrnuta částka, kterou musí klient uhradit při koupi z vlastní kapsy, ale ani tato skutečnost by se statistikou příliš nezamíchala. Roli hraje také fakt, že jednoho dne bude hypotéka doplacena a poté náklady na bydlení výrazně klesnou.

Rozhodnutí je samozřejmě na vás, nicméně s ohledem na aktuální situaci je jakékoliv vyčkávání zbytečně riziko. V budoucnu by mohlo být vlastní bydlení ještě hůře dostupné a krajně nevýhodné.

A které pražské lokality nyní patří k těm nejvyhledávanějším? Zajímat by vás mohl například prodej bytů Praha 9 Prosek, kde staví také renomovaný český Developer Finep.