Domů » Víte, jak roste kakao?

Víte, jak roste kakao?

by info@press-media.cz

Tato nenápadná rostlina, pěstovaná v tropických lesích Afriky, slouží mimo jiné k výrobě čokolády, kterou milujeme. Jak roste kakao?

Kde se bere kakao?

Kakaové boby nám dávají kakao, což je důležitá složka čokolády. Jak roste? Jedná se o keř se skořicovou barvou a podlouhlými, kožovitými listy a výškou až 5 m. Obvykle se však stříhá, aby bylo snazší k plodům dosáhnout ze země.

Trvá asi 3 až 5 let, než vykvete první květ a poté plody. Zajímavé je, že květy kakaa rostou přímo z kmene a větví, čemuž se říká kmenokvětost a je známá i u dalších tropických rostlin. Nejcennější jsou však semena, která vypadají jako oválné bobule okurkového tvaru, které mají uvnitř pět komor a v nich 4–14 kulovitých až zploštělých semen. Kakaové plody se mohou lišit velikostí, tvarem a barvou, ale mají některé společné rysy. Každý plod má tvrdou slupku (nebo vlastně skořápku – ta tvoří drtivou většinu hmotnosti plodu), uvnitř bělavou dužninu a to nejcennější – zrna. Pro představu o velikosti, plod je obvykle asi 20-30 cm dlouhý a asi 10-15 cm široký.

Právě z nich vzniká tmavě hnědý prášek, známý jednoduše jako kakao. Vlivem deštivého počasí se jen z minima květů vyvine plod. Je uváděno, že na jeden plod musí vykvést až 500 květů. Než se však tato surovina stane jednou ze složek čokoládových výrobků, prochází komplikovanou a zdlouhavou fází výroby. Stromek je schopen plodit po celý rok (pokud jsou splněny jeho ideální podmínky pro vývoj), obvykle se však používá dvouletý cyklus sklizně.

Kakaovník, je poměrně náročný. Má rád teplo, vlhko, úrodnou půdu, trochu deště a trochu kyselou půdu, ale nemá rád slunce a raději roste ve stínu. Z tohoto důvodu se obvykle vysazuje k jiným stromům, hlavně banánovníkům, jejichž listy dodávají kakaovníku požadovaný stín. Může růst i na nerovném, hornatém terénu.

Kolik kakaa se dá sklidit ze stromu?

Obvykle probíhají dvě období hlavní sklizně a to v červenci a v prosinci. Z každé rostliny se sklidí 50 – 80 plodů, ze kterých se vyloupne 1 – 3 kg semen, kdy záleží na odrůdě a agrotechnice. Kakaovník řada pěstitelů pěstuje tradičním způsobem, stejně jako v dobách koloniální nadvlády. Tyto plodiny se mohou pyšnit označením Fair Trade, které drobným pěstitelům zaručuje vysoké výkupní ceny a vylučují tak dětskou práci.

Chcete-li si dopřát kvalitní kakao, vyzkoušejte Mountain gorilla coffee. Najdete zde kakaové boby čistého původu a vysoké kvality. Tyto kakaové boby lze konzumovat přímo jako oříšky nebo použít například do dezertů. Můžete si tak dopřát jedinečnou a 100 % chuť kakaa.

You may also like