Domů » Využíváte meloun bezezbytku? Nebo slupku vyhazujete?

Využíváte meloun bezezbytku? Nebo slupku vyhazujete?

by Filípek Dr

Melouny jsou šťavnaté, chutné, osvěžující a hlavně bohaté na živiny. Většina lidí však sní jen právě onu sladkou a šťavnatou část a slupka končí v koši. Což je nesmírná škoda, protože právě v bílé dužině, kterou už většina z nás nekonzumuje, se skrývá učiněné dobro.

Ano, tato část není tak lákavá a chutná, nicméně obsahuje velmi mnoho vitamínu A, B6, C a minerály: zinek, vápník, draslík, hořčík. Navíc je to skvělý zdroj lykopenu (velmi silný antioxidant). Dále melounová slupka obsahuje citrulin (aminokyselina), která zajišťuje zdravé a silné svaly, pomáhá léčit stavy úzkosti a uklidňuje nervy. Zapomenout nesmíme ani na vlákninu a vodu, která detoxikuje tělo a odplavuje z něj toxiny. Takže na co je tedy dobrá i melounová slupka?

  • Detoxikuje tělo
  • Čistí játra
  • Snižuje cholesterol v těle
  • Obsahuje vitamíny a minerály
  • Výtečná na nervy a svaly
  • Pomáhá při trombóze
  • Výtečná i na aknózní pokožku

více v článku...

Jak si na slupce pochutnat?

Slupku tedy onu bílou část vydlabejte a nakrájejte na menší kousky. Přidat ji můžete do salátů (ovocný, zeleninový, tuňákový, kuřecí), rizota, polévky a jiných jídel, jak vás jen napadne.

Připravit si z ní můžete i detoxikační odvar. Hrst melounových slupek vařte asi 10 minut, pak vodu vylijte a dejte novou, opět povařte 10 minut, pak už stačí jen vypít tento teplý odvar.

Melounová slupka na akné

Zmíněná bílá část z melounu pomáhá také v boji s akné. Nakrájejte melounovou slupku tak, aby se dala přikládat na obličej. Podobně, jako se to dělá se salátovou okurkou. Další možností je, že dáte slupky na 1 den do vody a touto vodou si poté vatovým tampónkem obličej otíráte.