Domů » Zánět močových cest a měchýře ženy vs. muži

Zánět močových cest a měchýře ženy vs. muži

by Filípek Dr

Podzimní a zimní období bývá dobou, kdy mnoho mužů a žen trápí zánět močových cest a močového měchýře. Nutno dodat, že ženy tímto onemocněním trpí až 50x častěji. Většinou zánět močových cest a měchýře spolu souvisí, protože je-li zánět v močovém měchýři, pak se týká i močových cest.

Nejčastějším důvodem onemocnění je bakteriální infekce, ale roli zde mohou sehrát samozřejmě i jiné nemoci, které k zánětu přispějí, jako je třeba cukrovka. Možnost onemocnění se zvyšuje také u lidí s oslabenou imunitou. Objevit se může i po cévkování či radioterapii. Paradoxem je, že nejčastějším průvodcem infekce jsou jinak přátelské bakterie žijící v trávicím traktu, ale jakmile se dostanou do močových cest, vyvolá to infekci. Infekce se do těla dostává skrze močovou trubici.

více v článku...

Proč ženy onemocnění častěji?

Existuje několik příčin, proč ženy tímto onemocněním trpí častěji. Jednak často trpí zánětem zevních vnitřních rodidel, kde snadněji může vzniknout infekce močových cest či měchýře. Navíc mají velmi krátkou močovou trubici a pro bakterie není tak složité tuto trasu překonat. Dalším důvodem je blízkost pochvy a konečníku, kde snadno dojde k nakažení fekálními bakteriemi. Většina žen, která prodělala tuto infekci, uvádí, že se minimálně ještě jednou opakovala. Některé ženy tento problém sužuje pravidelně. Pokud žena infekci prodělala, je velká pravděpodobnost, že se vrátí a sexuálně aktivní ženy se vystavují vyššímu riziku opětovné infekce. Někdy může zánět vyvolat i bouřlivý sex.

Muži a zánět močových cest

U mužů obecně platí, že vznik zánětu je vyšší s rizikovým sexuálním chováním (anální sex a časté střídání partnerek/partnerů). Muži mají mnohem delší močovou trubici, tudíž to mají v tomto ohledu jednodušší, protože než stačí bakterie doputovat, zničí ji obranné mechanismy těla. Nicméně s přibývajícím věkem roste i počet mužů s touto infekcí a je to dáno tím, že nedochází k úplnému vyprazdňování močového měchýře či inkontinencí. Ovšem tento problém se týká obou pohlaví. Lze tedy říci, že v pozdějším věku jsou váhy srovnány a počet pacientů muž vs. žena je cirka stejný. Dalším důvodem, proč muž onemocní je nedostačující příjem tekutin. Muži jsou v tomto ohledu větší hajdaláci. Močové cesty nejsou dostatečně proplachovány a dochází k usazení a přemnožení bakterií. Tímto tento seznam ještě nekončí. Zadržování močení je další rizikový faktor, a pak ještě nedostačující hygiena.