Home Bydlení Zajímavosti ze světa kosmetiky

Zajímavosti ze světa kosmetiky

by Filípek Dr

Přiblížit se kvalitám žen, jako byly například Nerfetiti či Kleopatra, ale i další ženské legendy o kterých bylo napsáno mnoho knih, je skutečně velká dřina. Byly to ženy moudré a krásné. Rozhodně o sebe uměly pečovat a prodat svůj půvab. Vždyť kdo by neznal pověstnou Kleopatřinu lázeň z mléka, medu a oleje.

Egypt je kolébkou kosmetiky a ženy zde prvně začaly používat make-up, který dodnes patří neodmyslitelně ke zkrašlovacím procesům. Slovo „kosmetika“ se prvně zrodilo z řeckého výrazu „kosmos“ označujícího krásu a harmonii. Lidé ve starověku měli k vesmíru a přírodě mnohem blíž, než máme dneska. Svá těla zdobili výraznými barvami a vytvářeli krásu a harmonii. Kosmetika jim sloužila nejen k získání pěknějšího a oslnivého vzhledu, ale i jako pomůcka při různých magických rituálech.

K čemu všemu sloužila dekorativní kosmetika?

Pestře barevnou kosmetiku si nanášeli na tvář v silnější vrstvě například před soubojem, aby svým vzhledem vystrašili své protivníky. Kosmetickým úpravám se nevyhnuli ani obrazy posvátných zvířat. Vztah Egypťanů k dekorativní kosmetice byl tak silný, že se předmětem zdobení staly i zvířata na obrazech – kobry, kočky, býci, krokodýli. Díky tomu třeba jejich oči získali hypnotické schopnosti. Nedalo se odvrátit zrak od takto vyzdobeného zvířete a jeho podmanivého pohledu.

Proč se malovali i muži?

Velkou zajímavostí také je, že se ve starověku malovali ženy i muži. Muži používali kosmetiku k magickým účinkům, ženy zase kvůli zkrášlování, a aby se líbily mužům. Barvili si nehty, obočí, řasy, používala se i tvářenka, pudr a vytvářeli působivé účesy.

Žena musela být vždy upravená

Bylo téměř nemyslitelné, aby se žena neupravovala. Musela být krásná, načesaná, nalíčená, a to nejen ve společnosti, ale i doma. Populární byly dokonce i bělící přípravky na tvář. Bylo zjištěno, že Kleopatra si udržovala něžnou a světlou pokožku pomocí speciální masti vyrobené z krokodýlího trusu a bělidla. Ženy si v té době zdobily i nehty. Používaly na ně purpurovou barvou, speciálními černidly pečovaly o obočí a řasy, na vlasy používaly rostlinnou barvu, kterou známe dodnes – Hennu. Egypťanky dávaly přednost černé barvě s nádechem do červena či modra.

Aloe vera a jeho účinky

Při slavnostních příležitostech si barvily ženy i rty a na pokožku nanášely perleťový pudr. Již ve starověkém Egyptě se vyráběl ze sušených listů aloe vera speciální pudr, jenž se nanášel na okolí očí a dodával zvláštní lesk. Řekové i Římané byli přesvědčení, že gel z aloe vera zabraňuje padání vlasů. Obyvatelé Afriky dužinu z listů aloe vera nanášeli na celé tělo i vlasy. Díky tomu byla jejich pokožka pružná, lesklá a vydržela hezká a hebká až do vysokého věku.

You may also like