Domů » Automobily nepříjemně zdražují

Automobily nepříjemně zdražují

by svet zeny

Není to tak dávno, co se prodejci nových i ojetých vozů předháněli v poskytovaní slev na zakoupené vozy. Tyto doby jsou pryč a v současnosti se člověk nestačí divit, kam se ceny ubírají. Nutno dodat, že ceny nestoupají jen u automobilů, ale jednoduše zdražuje všechno. Není se čemu divit, jelikož za rok 2022 byla inflace 15,1 %. Automobilky mají potíže s některými náhradními díly, např. čipy. Kvůli inflaci na ně tlačí odbory. Drahé energie jim také logicky razantně zvyšují vstupy.

více v článku...

Elektromobilita klepe na dveře

Dalším hřebíčkem do rakve automobilového průmyslu jsou politická rozhodnutí. Tlak úředníků na parametry vozidel je značný. Pokud nesplňuje automobilka přísné limity výfukových plynů u svých aut, platí tučné pokuty. Tyto pokuty samozřejmě přenese na koncového zákazníka a auto je hned o něco dražší. Spásou se mají stát elektromobily. Přechod na plynulý chod tohoto bezemisního provozu je ovšem nákladnější, než by se mohlo zdát. A náklady ve finále opět skončí ve zvýšených cenách nových aut. Zatím jsou potíže hlavně v krátkých dojezdech elektroaut, i dobíjecích stanic také není stále dost. A světe div se, cena elektromobilu se slušným dojezdem je někde okolo miliónu korun.

Starší auto jako poklad

Klasická česká rodinka čí důchodci si při těchto cenovkách budou muset svá současná auta hodně šetřit, aby jim vydržela co nejdéle. V lednu 2023 totiž naše oblíbená automobilka Škoda opět zvedla ceny všech modelů o cca 30 000 Kč. Nutno dodat, že tato aktualizace probíhá již několik let v řadě. Základní model Škoda Fabía 4 s motorem 59 kW bez turba, která při naložení sotva jede, už stojí 370 000 Kč. Oblíbená verze Fabie kombi byla z výroby vyřazena, což určitě potěší konkurenci, jelikož se jednalo o jeden z nejoblíbenějších vozů v segmentu nefiremních zákazníků. Prodeje Hyundai i30 kombi se jistě díky tomuto kroku zvednou.

Autopůjčovna je možností

Alternativou k vlastnění automobilu je stále některá s fungujících autopůjčoven. Ceny se v autopůjčovnách nezvedají takovou rychlostí jako je tomu u nových aut. Servis a veškerá starost o auto odpadá. Pokud člověk nepotřebuje vozidlo každý den na dojíždění do práce, je půjčovna aut dobrou alternativou, která může být po sečtení všech přímých i nepřímých nákladů i výhodnější.