Domů » Milostný příběh mravenců a rostlin

Milostný příběh mravenců a rostlin

by info@press-media.cz

Mravenčí rostliny jsou skvělou ukázkou toho, jak jsou svět hmyzu a rostlin hluboce propojeny.  Myrmekofyty, jinak známé jako mravencovité rostliny, sdílejí mutualistický vztah s kolonií mravenců. To je situace, kdy dva organismy různých druhů mají prospěch z činnosti toho druhého.

Existuje více než 100 různých rodů myrmekofytů, které se vyskytují v tropických oblastech světa. Stejně jako všechny zdravé vztahy, i myrmekofyty a mravenci si vytvořili rovnováhu mezi dáváním a braním. 

Myrmekofyty mají strukturální přizpůsobení svých oddenků, listů a stonků, které poskytují mravencům potravu a úkryt, a mravenci jim na oplátku pomáhají s výživou, obranou a šířením semen.

Přizpůsobení, která se u myrmekofytů vyskytují a díky nimž je tento vztah tak úspěšný, jsou jejich domatia, potravní tělíska a mimokvětní nektária. 

Domatia jsou specializované duté struktury, které se obvykle nacházejí ve stoncích, listech a trnech myrmekofytů. Vytvářejí ideální prostor pro život kolonií mravenců a chrání je před přírodními živly a predátory.

Zajímají Vás také další zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, proč si bobr staví přehrady a jak získává klády ze stromů nebo proč milujeme morčata jako naše mazlíčky či zda se bát či nebát jezevce, což je šelma, která si troufne i na větší zvířata.