Domů » Jak si poradit, když trh práce stagnuje radí portál MyJobsi.cz

Jak si poradit, když trh práce stagnuje radí portál MyJobsi.cz

by info@press-media.cz

Trh práce reaguje na ekonomickou a společenskou situaci stejně jako jiná odvětví. Pokud nastane propad, pracovní místa nejsou a není vyhlídka na zlepšení, každý mírně znervózní. O to více lidé, kteří aktuálně hledají práci anebo je to v nejbližší době čeká. Jste-li jedním z nich, pak vězte, že i přes temné prognózy ze všech stran lze s tímto problémem pracovat. Zde je několik věcí, které můžete vyzkoušet.

Rozšiřte svou kvalifikaci

Pokud v oboru, který jste vystudovali či v něm máte nejvíce zkušeností, místa zkrátka nejsou, můžete čekat, až se objeví, ale v mezidobí lze rozšiřovat své vzdělání v různých směrech. Samozřejmě pod podmínkou, že vaše živobytí je nějakým způsobem zajištěno a můžete si to tedy dovolit. Do vzdělávacích a rekvalifikačních aktivit nemusíte přímo investovat peníze, pátrejte po on-line kurzech zdarma či kurzech pořádaných různými úřady či státními institucemi. Čím širší vzdělání, tím více nabídek pro vás bude mít potenciál.

Nepohrdejte brigádami a prací mimo váš okruh zájmu

Pokud nevíte, za co si koupíte jídlo na další měsíc, stálo by za to podívat se po nějakých jednorázových či krátkodobějších brigádách, kdy můžete vydělávat, zároveň chodit na pohovory a nikde nebýt svázán smlouvou na delší dobu. A jsou-li nabídky stálé inzerce práce, která by vás zaujala, opravdu delší dobu úplně beznadějné, přemýšlejte o jiných místech, jež by vás jinak nelákala a kde je mzda o něco nižší. Bude to pro vás další zkušenost a vytáhne vás to z úplné finanční tísně.

Vyhraďte si více času

Možnost plánovat dopředu nemá v oblasti zaměstnání každý, ale když tu je, jednoznačně ji využijte. Řekněme, že v nynější práci končíte za tři měsíce a víte o tom. Pak si našetřete nějaké peníze bokem a snažte se naučit skromnějšímu životu – to vám poskytne nějaký čas na hledání práce nové, i kdyby na sebe obě zaměstnání bezprostředně nenavazovala. Budete klidnější a vaše šance se i v nepříznivém období na trhu práce zvýší.