Domů » Jak zhodnotit své úspory a majetek. Do čeho investovat?

Jak zhodnotit své úspory a majetek. Do čeho investovat?

by info@press-media.cz

Spoření peněz je velké téma. Zatímco jedni vehementně tvrdí, že peníze se mají točit, druzí hledají způsoby, jak naspořené prostředky ochránit před inflací a v lepším případě jak znásobit jejich hodnotu. Do čeho investovat? Jaký spořicí účet je nejlepší? 

Přestože inflace roste rychleji, než zhodnocení peněz na spořicích účtech, jsou tyto druhy bankovních účtů stále jedním z nejoblíbenějších typů spoření. Češi jsou stále vůči novým investicím veskrze skeptičtí a raději volí osvědčené způsoby, než nejistotu a riziko. 

Jaký spořicí účet nabízí největší zhodnocení? Nejvyšší úrok na bankovním poli atakoval šestiprocentní hranici, což je zatím v dějinách bankovnictví rekordní číslo. Banky s vysokými úroky si často nárokují velké množství podmínek a nabízí se otázka, jaké je tedy nejlepší Spořicí účty – srovnání?

Ze všech bank na trhu nabízí nejvýhodnější úrok na spořicím účtu Max banka (dříve Expobank CZ), s 6,01 % ročně a bez omezení výše vkladu. Max banka tím konkurenci nasadila velmi vysokou laťku. 

Spořicí účty jsou klasickým a bezpečným způsobem, jak čelit inflaci, ovšem existují efektivnější, byť rizikovější cesty, jak docílit růstu úspor.

Stříbrnou pozici zastupuje Trinity bank s 5,58 % pro vklady do 400 000 Kč, pro část vkladu nad tento limit je úrok 4,08 % a o bronzovou příčku se dělí Fio banka s UniCredit Bank a Raiffeisenbank, které shodně nabízejí úrok 5,5 %. Výše vkladu pro nejvyšší úrok je u všech bank limitována. 

Do čeho investovat

Začít investovat nemusí být podmíněno získáním dědictví po zemřelém otci nebo výhrou v loterii. Hodnotit lze i malé částky a začínat po malých krocích. Notabene když obecně platí, že investice potřebují čas, aby mohly narůst. 

Kdo má zájem zkusit štěstí a zhodnotit peníze jiným způsobem než na spořicích účtech, má na výběr mnoho jiných variant, jak investovat peníze. Velkou oblibu si právoplatně drží zlato, jak v podobě šperků, tak cihliček, slitků nebo mincí. Rovněž nemovitosti jsou populárním druhem investic.

Na otázku, do čeho investovat, zdárně odpovídá také rozrůstající se trh s kryptoměnami, případně lze zavítat do burzovního světa a svěřit své finance akciím, podílovým fondům a dluhopisům

Mnoho lidí investuje pro to, aby zabezpečili své nejbližší. Jakou formu zvolit, záleží na míře rizika a ztrát, a také jak vysoké mohou být výnosy. 

Investice do cenných papírů si mezi Čechy stále hledá se místo, přestože jsou nové generace vůči neotřelým formám investic otevřenější než dříve. Trh s akciemi představuje pro mnoho lidí příliš složitý svět s nejistým výsledkem. 

Akcie jsou vlastnické podíly na firmách, které se časem znásobují stejným tempem, jakým roste sama společnost. Každoročně navíc firmy vyplácení majitelům akcií dividendy, tedy podíl na zisku, což je jedna z forem pasivního příjmu. 

Investiční online platformy rostou velkou rychlostí. Mnoho z nich podporuje češtinu, má rozumné poplatky a nabízí nastavit si míru rizika dle vlastních preferencí. Namátkou lze vyjmenovat platformy Coinbase, Binance, Plus500, Revolut, eToro, Portu či Fondee.

You may also like