Domů » Nevíte, jaké golfové hole si koupit? Tady je 5 praktických tipů

Nevíte, jaké golfové hole si koupit? Tady je 5 praktických tipů

by svet zeny

Hole jsou pro hráče golfu stejně důležité, jako pro cyklistu kolo, prostě se bez nich neobejdou. A stejně tak, jak si cyklista vybírá kolo na míru, je důležité, aby i golfista měl hole, se kterými se mu bude skvěle hrát. Začátečník si samozřejmě bez pomoci nemůže vybrat hole, které mu dokonale padnou. Přinášíme proto pár rad na začátek.

více v článku...

Rada číslo 1: Vyhledejte odborníka

Jako první dobře míněnou radou při koupi prvních golfových holí je vyhledat někoho, kdo vám s nákupem bude ochoten pomoci. Může to být váš známý hráč golfu, pokud ale žádného takového nemáte, navštivte kamennou prodejnu nebo si vyberte golfový obchod, kde pracují lidé „od řemesla“ a s výběrem vám mile rádi pomohou.

Rada číslo 2: Pánské hole pro pány, dámské pro dámy

Když se opět vrátíme k onomu cyklistovi v prvním odstavci – pokud je to muž, rozhodně nebude jezdit na dámském kole. Na své trase by se sice pohyboval, šlapalo by se mu ale špatně. S holemi na golf je to úplně stejné.

Žena potřebuje hole kratší, lehčí a pružnější. U dámských holí je kladen důraz na lehkost, toleranci a pohodlí. Naopak pánské hole jsou tužší a razantnější. U některých výrobců je možné setkat se s holemi, které se uzpůsobují nikoliv pohlaví, ale délky hole. V takovém případě se dámské a pánské hole nerozlišují.

Existují také dětské golfové hole. Ty jsou kromě malé délky také velmi tolerantní. U dětských golfových holí je kladen důraz na to, aby je sport zaujal a bavil, proto jsou dětské hole vyvíjené tak, aby odpouštěly větší chyby a nepřesnosti v odpalech.

Všechny hole, dětské nevyjímaje, jsou poměrně odolné na to, aby nedošlo k jejich poškození či zlomení, především pak v začátcích vašeho učení se.

Rada číslo 3: Délka hole je základ

Obecně platí, že mužům / ženám s výškou postavy 170 – 185 cm / 160 – 175 cm padne standardní pánská / dámská délka holí. Na správně zvolenou délku holí má ale vliv mnohem více faktorů, například délka zápěstí od země a švih hráče. S tím si začátečník těžko poradí.

Rada číslo 4: Vyzkoušejte polosety

Hráči mají povoleno přinést ke hře až 14 holí. Některé slouží na první ránu, další hole pomůže při středně dlouhém odpalu, jiná zase k doklepnutí míčku do jamky. Ve svých prvních hrách pravděpodobně nebudete potřebovat holí 14, ale vystačíte si s polosetem, který čítá 6 a 7 holí. V prodejnách a internetových obchodech najdete již sestavené polosety, ale také hotové sety.

Pokud ale očekáváte, že golf budete hrát často a dlouhodobě, nákupem hotového setu rozhodně nic nepokazíte.

Rada číslo 5: O své hole pečujte

K dosažení co největší životnosti hole je důležité dobré zacházení a jejich pravidelná péče a údržba. K jejich přepravě a pohybu na hřišti je prakticky hřích, pokud byste měli v plánu přepravovat je bez obalu, koupě golfového bagu spolu s holemi je více méně povinnost. Golfový bag bude navíc chránit nejen hole, ale také například míčky, rukavice nebo deštník, které v bagu najdou svou vlastní přihrádku. K ochraně hlav holí lze používat chrániče, čímž zabráníte nejen cinkání holí o sebe, ale také poškození. Pořídit si můžete také kartáč na hole. Ten ale není 100% nezbytný, většina klubů disponuje čističkou holí, kde je možné očistit je po skončení hry.

Je velice důležité, abyste si golfové hole vybrali správně. Dokáží podstatně ovlivnit vaši hru ať už pozitivně, tak negativně. V druhém případě nemusí být na vině nešikovnost, ale právě nesprávný výběr holí.

Investice do golfových holí není nejmenší, dbejte proto na správný výběr a následně o ně pečujte tak, aby vám co nejdéle vydržely.

You may also like