Domů » Je snídaně opravdu tak důležitá?

Je snídaně opravdu tak důležitá?

by Filípek Dr

Už jako děti jsme slýchávali, že snídat je důležité. Někdo snídani vynechává ze zvyku, jiný proto, že pospíchá a nemá čas, další proto, že žaludek ošidí a zasytí kávou, tudíž pak nepociťuje hlad a někdo opravdu hlad nemá, ani když si to kafe nedá.

Důvodů, proč snídat existuje nespočet. Je všeobecně známou pravdou, že díky snídaně dodáme tělu potřebné živiny (minerály, vitamíny, vlákninu) a dobijeme se energií. Díky snídaně se nastartuje metabolismus, a tak pomáhá vlastně s hubnutím. Paradox je, že mnoho lidí snídani právě kvůli snaze zhubnout vynechá. Když si zadáte do hledáčku důležitost snídaně, vyjede vám nekonečný seznam důvodů, proč snídani nevynechat.

více v článku...

Snídaně není nejdůležitější

Nicméně najdou se i vědci, kteří tvrdí, že snídaně není zdaleka nejdůležitější jídlo dne. Že by se naše maminky a babičky mýlily? Vědci tvrdí, že když občas snídani vynecháte, vůbec nic se nestane. Přesvědčení o nutnosti vydatné snídaně (coby nejdůležitějšího jídla) je v naší kultuře poměrně hodně zakořeněné. Mimo článků o zdravém životním stylu nás o tom přesvědčují i různá přísloví typu: snídej jako král, obědvej jako princ a večeři dej chuďasovi.

Ty nesnídáš? Ty nezhubneš…

Když někomu řeknete, že nesnídáte tak vám okamžitě diagnostikuje pomalý metabolismus, náběh na cukrovku, infarkt, rakovinu a možná i strašlivou smrt. Vědecké studie o prospěšnosti snídaně samozřejmě nelžou. Pokud ráno cítíte hlad, je přirozené se nasnídat. Ovšem to, že ráno do hodiny po probuzení hlad nemáte, nemusí znamenat, že nejste normální či máte mega pomalý metabolismus.

Nastartování metabolismu prostřednictvím snídaně a lepší spalování tuků je dávno překonaný mýtus, ovšem je zapotřebí to stále opakovat. Není nad zdravý selský rozum. Pokud nemám hlad, nebudu se přece nutit do jídla jen proto, že to většina ovcí dělá. Bylo prokázáno, že půsty a dokonce vědomé hladovění prodlužuje život. Samozřejmě opět pamatujme na zdravý selský rozum.

Jídlo co 3 hodiny?

Zkrátka vynechání snídaně nemá vliv na vaše hubnutí, váš metabolismus ani nic jiného. Pokud během dne vaše tělo dostane dostatek živin, není potřeba se obávat. Člověk potřebuje odpočívat a stejně tak i trávicí systém. Jíst každé 3 hodiny, a když ne, nastává panika – to je dnešní model hlavně u těch, co hubnou. Jenže právě to se ukázalo jako nevhodné. Trávící systém je stále v zápřahu a lidské tělo není na něco takového stavěno.

Vynecháním snídaně dáte trávicímu systému šanci si odpočinout, zvlášť pokud máte poslední jídlo jako zaměstnaný člověk docela pozdě. Je rozdíl mít hlad a mít chuť. Díky pravidelnému dopování živinami už hodně lidí neví, co to hlad je a pocítit hlad není skutečně hřích. Tudíž rada zní – snídejte, cítíte-li hlad. Nenuťte se, pokud hlad nepociťujete.

You may also like