Domů » Tranzit ruského plynu přes plynovod Jamal do Evropy se pozastavil

Tranzit ruského plynu přes plynovod Jamal do Evropy se pozastavil

by info@press-media.cz

866/5000Tranzit ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal vedoucího přes Polsko se dočasně zastavil, uvedla v úterý agentura Reuters.
Výsledky aukcí na kapacity plynovodu však signalizují, že tok plynu by už v červnu měl dosahovat opětovně vysokou úroveň. Uvedl to polský provozovatel plynovodů Gaz-System.

Důvodem je vypršení platnosti dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Polskem. Ta byla uzavřena ještě v 90. letech minulého století, přičemž její platnost skončila 17. května. Navíc Polsko slaďuje své předpisy v energetické oblasti s pravidly Evropské unie a zároveň omezuje závislost na dovozu energií z Ruska.

Po skončení dohody začal Gaz-System prodávat kapacitu plynovodu prostřednictvím denních, měsíčních, čtvrtletních a ročních aukcí, přičemž podle dvou zdrojů z plynárenského sektoru je kapacita v rámci denních aukcí nejdražší.

Gaz-System uvedl, že například rezervace kapacit na neděli a pondělí (24. 5. a 25. 5.) byly mnohem nižší než v předchozím období. Avšak výsledky aukcí ukázaly, že na měsíc červen bylo zarezervovaných až 92% kapacity plynovodu. Navíc zhruba 80% kapacity plynovodu bylo zarezervovaných na 3. kvartál.

You may also like